Na skutek (i) zachodzących zmian administracyjnych (np. zmiana nazwy miejscowości, połączenie miejscowości), (ii) zmian, dokonanych przez samorządy województw, w ramach Wykazów miejscowości położonych na terenach podgórskich i górskich, a także (iii) zmian strukturalnych w polskim rolnictwie [wzrost średniej powierzchni gospodarstw rolnych, obecności gleb zagrożonych erozją wodną, zmiany w liczbie gospodarstw prowadzących produkcję rozliczą, zmiany w udziale TUZ w strukturze UR], podjęto działania zmierzające do aktualizacji zasięgów ONW typ specyficzny – podgórskie.
IUNG-PIB i MRiRW we współpracy urzędami marszałkowskimi (województw południowych) dokonały oceny spójności Wykazów miejscowości położonych na terenach podgórskich i górskich, wyników analiz przestrzennych (DEM) oraz zapisów rozporządzenia MRiRW w sprawie ONW. W trakcie tych analiz przyjęto, że do ONW typ specyficzny zalicza się gminy i obręby ewidencyjne rejonów podgórskich:
Natomiast do ONW górski zaliczamy obszary z ograniczeniami w użytkowaniu gruntów i wysokimi kosztów produkcji z uwagi na:
W polskich warunkach utrzymano dotychczasowe podejście - gminy i obręby ewidencyjne, gdzie ponad połowa użytków rolnych jest położona powyżej wysokości 500 m n.p.m.
Z uwagi na zmiany nazwy miejscowości, połączenie miejscowości, zmiany w sposobie użytkowania gruntów (powyżej i poniżej 500 m n.p.m.) jakie zaszły w województwach przeprowadzono aktualizację zasięgów tego typu ONW. Analizę przeprowadzono na podstawie aktualnego Numerycznego Modelu Terenu (DEM).